Trzecia część fantastycznej sagi

Dzieci Diuny to trzeci tom z serii Kroniki Diuny. Za ten znany i wielokrotnie nagradzany cykl odpowiada Frank Herbert. Pierwsza część ukazała się pod koniec lat 60., zaś ostatnia prawie dwadzieścia lat później. Obecnie największą popularnością cieszy się – z racji na największą rozpoznawalność i przystępność fabularną – część pierwsza. Każda kolejna książka z cyklu pisana była przez Herberta w coraz bardziej zagmatwany i skomplikowany sposób. Nie przeszkodziło to jednak w tym, aby w gatunku science fiction seria ta do dzisiaj utrzymała wysoką pozycję.

Nie tylko dla fanów fantastyki naukowej

O czym opowiadają Dzieci Diuny? Głównymi bohaterami są dzieci Paula Atrydy, na które nagle spadła ogromna odpowiedzialność. Ich ojciec zwątpił w siebie oraz w przyszłość, którą widział i zniknął w tajemniczych okolicznościach. Porzucona dwójka dopiero teraz zdaje sobie sprawę, z jak ciężkim dziedzictwem musiał radzić sobie ich rodzic. To spadło teraz na nie, a wraz z nim ogromne niebezpieczeństwo. Wokół rodzeństwa zacieśnia się krąg polityków i wysoko postawionych urzędników, którzy chcą opleść sobie bohaterów wokół palca.

Ganima i Leto jako wyjątkowe rodzeństwo

Ganima i Leto nie są normalnymi dziećmi. Jeszcze zanim pojawili się na tym tajemniczym i groźnym świecie, otrzymali dostęp do pamięci wszystkich swoich przodków. Taka wiedza jest przytłaczająca, a życie ze świadomością tylu zmarłych osób nie należy do łatwych. Dzieci Diuny to jednak nie opowieść o radzeniu sobie z niechcianym dziedzictwem. Te tematy nie interesują Franka Herberta. Pisarz sięga raczej po wątki polityczne, które z chęcią oplata mistyczną i religijną siecią. Wciąż w fabule niezwykle ważną rolę odgrywają Bene Geserrit i wciąż wiemy o nich zdecydowanie za mało. Przez to klan ten wydaje się nam niesłychanie groźny. Warto mieć na uwadze to, że czytanie Dzieci Diuny bez znajomości poprzednich części może okazać się ciężką przeprawą. To skomplikowana powieść, która często wraca do wydarzeń mających miejsce w dwóch poprzednich częściach.